niedziela, 19 października 2008

"W tańcu możesz sobie pozwolić na luksus bycia sobą." Paulo Coelho


WALC ANGIELSKI

Walc angielski należy do grupy tańców towarzyskich. Jest prostym rytmicznie tańcem towarzyskim, ale wymaga od partnerów ogromnej sprawności fizycznej. Walc angielski jak sama nazwa wskazuje pochodzi z Anglii i po raz pierwszy został zatańczony pod koniec 1921 roku. Jego ruchy i obroty wskazują na pokrewieństwo z walcem wiedeńskim. Dobrze wykonany sprawia wrażenie ruchu łodzi poruszającej się po regularnie wznoszących się i opadających falach.Charakterem symbolizuje parę młodych, zakochanych ludzi z ufnością myślących o wspólnej przyszłości.

Poprzednikami walca angielskiego nazywanego w niektórych krajach walcem powolnym były boston i walc wiedeński.Walc angielski powstał na początku XX wieku, jego powstanie wiąże się z niechęcią Anglików do szybkich tańców jak i również z tworzenia się nowego stylu tanecznego polegającego na sposobie tańczenia upodobnionym do chodu. Za prekursora walca powolnego uważany jest angielski nauczyciel tańca Victor Silvester, zdobywca zawodowego mistrza świata w tańcu towarzyskim z 1922 roku, gdy zasłynął z tańczenia walca w wolnym tempie w zupełnie nowym stylu. Historię walca angielskiego łączy się z powstawaniem zupełnie nowego stylu tańczenia opracowanego przez angielskich nauczycieli tańca, zwanego stylem angielskim, który opierał się na prawach naturalnego ruchu ciała.

Walc angielski jest jednym z tańców międzynarodowych składających się na światowy program tańca towarzyskiego. Podobnie jak inne tańce standardowe jest tańcem przestrzennym, rozłożystym i wymagającym dużej przestrzeni. Jest to bardzo romantyczny i spokojny taniec, a ruch opiera się na płynności, jak również na ciągłym unoszeniu i opadaniu,te dwie ostatnie rzeczy mogą sprawić najwięcej trudności, ale opanowanie ich sprawi największą radość.

Postawa taneczna też może sprawić małą trudność, ponieważ partnerzy są blisko siebie, a postawa naturalnie wyprostowana, zaś głowy zwrócone są lekko w lewą stronę. Łokcie jako przedłużenie barków, biodra połączone, a góry ciał lekko odchylone do tyłu. Partner otacza tancerkę prawą ręką umieszczając ją pod lewą łopatką partnerki.

Walc Angielski sprawi wiele przyjemności wszystkim tym, którzy nauczą się go. O wielkiej miłości ludzi do tańca świadczą także słowa znanego pisarza- Paula Coelho "O tańcu nie da się pisać [...] taniec trzeba tańczyć." Mam nadzieję,że te słowa przekonają wszystkich Was do tańca, zwłaszcza Walca Angielskiego. :)

1 komentarz:

GDS pisze...

Niech mi Panie wybaczą, to, oczywiście, subiektywne zdanie, ale ten róż "wali po gałach".

Pozdrawiam